صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / Python / آموزش برنامه نویسی کودکان، شروعی قدرتمند، آینده ای درخشان

آموزش برنامه نویسی کودکان، شروعی قدرتمند، آینده ای درخشان


سطح مهارت
مقدماتی تا متوسط
مدت زمان
70 دقیقه
تعداد دانشجویان
306
مدرس
زهره پور فرح آباد
میانگین امتیاز دوره: (6 رای)

جلسات

زهره پور فرح آباد
مدرس :

زهره پور فرح آباد

زهره پورفرح‌آباد هستم، مدرس دوره های برنامه نویسی از سال 1395 در این حوزه فعالیت میکنم و بیش از 7 سال سابقه تدریس در حوزه برنامه نویسی و همچنین اسکرچ دارم. آموزش برنامه نویسی به کودکان برای من لذت بخش ترین کار هست و برای رشد خلاقیت کودکان و آشنایی آنها با دنیای برنامه نویسی تلاش میکنم. مطالعه بیشتر

توضیحات دوره

آموزش برنامه نویسی برای کودکان به یکی از موضوعات خیلی مهم برای پدر و مادرها تبدیل شده است. در حقیقت با پیشرفت تکنولوژی و علاقه شدید کودکان به بازی‌های کامپیوتری و ساخت آن‌ها در کنار بازی‌های دیگر سبب شده تا والدین به دنبال یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی مناسب برای کودکان خود باشند. به همین دلیل مجموعه درسمن تصمیم گرفت، خود را وارد دنیای کودکان و نوجوانان کند و به این دغدغه والدین پاسخ مناسب دهد.

در ادامه بیشتر به توضیح دوره و زبان مناسب برای آموزش به برنامه نویسی کودکان می‍پردازیم اما قبل از آن بهتر است درباره فواید یادگیری برنامه‌نویسی صحبت کنیم.

دلایل یادگیری برنامه‌نویسی

از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک کودک یا نوجوان از آموزش برنامه‌نویسی می‌آموزد و به او در مسیر زندگی آینده همواره کمک می‌کند شامل موارد زیر است:

  • توانمندسازی کودکان

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آموزش برنامه‌نویسی برای کودکان، کنترل ربات‌ها، ماشین‌ها و همینطور استفاده از کامپیوتر برای حل مسائل پیچیده است. همچنین آن‌ها یاد می‌گیرند تا ایده‌ها خلاقانه خود را به صورت عملی و تعامل با دیگران، انجام دهند.

درست متوجه شدید، کودک و نوجوان شما با یادگیری برنامه‌نویسی می‌آموزد که در برابر مسائل و مشکلات چه راهکاری را در پیش گیرد و چگونه باید مسیر را پیدا و به حل مشکل بپردازد. با کسب تجربیات بیشتر در مسیر یادگیری برنامه‌نویسی، مهارت اعتماد به نفس او افزایش یافته و می‌تواند او را در آینده، به جایگاه شغلی و حرفه‌ای بالاتری برساند.

  • درک دنیای مدرن

امروزه دنیای اینترنت، تکنولوژی و علوم رایانه‌ای با زندگی روزمره انسان‌ها عجین شده و روز به روز شاهد پیشرفت‌های بیشتر در این مسیر هستیم. پس به جرات می‌توان گفت نقش علوم کامپیوتری در آینده گسترده‌تر خواهد شد تاجایی که با وجود مباحثی چون رباتیک و اینترنت اشیا، کاربردهای مختلفی از آن‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشیم. 
به همین دلیل کودکان باید برای کسب مهارت در دنیای مدرن آماده باشند تا بتوانند با تغییر شغل‌‌ها در آینده، از مهارت برنامه‌نویسی خود به عنوان یک فرد منحصربه فرد استفاده کنند.

  • یادگیری مسئولیت‌پذیری

یکی از مباحثی که والدین سعی می‌کنند در دوران کودکی و نوجوانی آن را به کودکان خود آموزش دهند، مسئولیت‌پذیری است. والدین برای اینکار از روش‌های پرورش یک گیاه و مرتب کردن اتاق استفاده می‌کنند اما یکی دیگر از روش‌هایی که شاید از آن غافل هستید، آموزش برنامه‌نویسی است.

با یادگیری مهارت برنامه‌نویسی کودک و نوجوان می‌آموزد که در برابر انجام کاری مسئولیت دارد و باید برای بهتر انجام دادن آن تلاش کند. از طرف دیگر وقتی در بین جمعی از هم‌نوعان خود قرار می‌گیرد، این حس مسئولیت‌پذیری در او بیشتر پدیدار می‌شود. پس شما با استفاده از آموزش برنامه نویسی به کوک خود، واژه مسئولیت پذیری را صرفا به صورت تئوری آموزش نخواهید داد بلکه، کودکان و نوجوانان این واژه را به صورت عملی درک خواهند کرد.

  • تضمین آینده شغلی او با تغییر برخی از مشاغل

با پیشرفت هوش مصنوعی و ورود ربات‌ها به دنیای انسان‌ها، باید منتظر اتفاقات گوناگونی در مسیر شغلی آینده باشیم تا جایی که ممکن است در دوره‌ای از زمان شاهد کار کردن ربات‌ها به جای انسان‌ها باشیم.

اما یادگیری علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی در آینده نیز کاربرد خواهد داشت، چراکه به‌کارگیری این علوم در هیچ دوره‌ای از زمان کمرنگ نشده، بلکه نقش پر رنگ‌تری هم پیدا کرده است. حتی در دوره‌ای ممکن است تعداد دانشجویان علوم کامپیوتر پاسخگوی تقاضا برای نیروی کار در این حوزه نخواهند بود و نیاز به دانشجوی بیشتری برای تزریق به صنعت وجود خواهد داشت.

معرفی یک زبان عالی برای شروع آموزش برنامه نویسی به کودکان

تا اینجا دانستیم که یادگیری آموزش برنامه‌نویسی سبب تقویت مهارت‌هایی مانند مدیریت زمان، قدرت حل مسائل و مشکلات، مسئولیت‌پذیری، خود شکوفایی و رشد استعدادها می‌شود. اما یکی از بهترین زبان‌ها برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی به کودکان، زبان اسکرچ است.

این زبان برنامه‌نویسی یک زبان Visual  بوده و می‌توان آن را اینگونه توصیف کرد که دارای یک محیط گرافیکی، دیداری و بصری است. به عبارت ساده‌تر، دستورات در زبان برنامه‌نویسی اسکرچ تایپ نمی‌شوند بلکه به صورت تصاویر در شکل بلوک‌هایی قرار دارند که با کشیدن و رها کردن آن‌ها انجام شده و برنامه ساخته می‌شود. روش برنامه‌نویسی در اصطلاح علمی با عنوان blockly programming شناخته می‌گردد.

این زبان برنامه نویسی به دلیل داشتن ویژگی‌هایی چون نیاز نداشتن به هیچ دانش زبان حرفه‌ای، شبیه‌ساز بودن به کدنویسی و مقدمه‌ای برای درک و یادگرفتن مفاهیم دنیای برنامه‌نویسی برای ورود به دوره‌های بالاتر و پیچیده‌تر زبان‌های برنامه‌نویسی، به عنوان یکی از بهترین زبان‌های آموزش برنامه نویسی کودکان و نوجوانان تبدیل شده است.

آشنایی بیشتر با زبان برنامه‌نویسی اسکرچ

زبان برنامه‌نویسی اسکرچ یک شروع عالی برای کودکان 8 تا 14 سال است که اصول اولیه خواندن و نوشتن را بلد هستند و می‌خواهند ایده‌های خود از بازی‌ها را پیاده‌سازی کنند. 
نکته جالبی که از زبان برنامه‌نویسی اسکرچ وجود دارد، فلسفه شعار آن است که می‌گوید:

"Imagine, Program, Share"

این شعار در ابتدا بچه‌ها را دعوت به تخیل می‌کند که یکی از ارکان اصلی آموزش است. همچنین اجازه می‌دهد که بچه‌ها در آن نقاشی کنند و با داشتن ده‌ها تصویر جادوگر، اژدها، دایناسور و غیره، بچه‌ها را آماده می‌کند که تخیلات خود را پیاده کنند.

در ادامه، بچه‌ها را برای پیاده کردن تخیل‌های خود مجبور می‌کند که دستورات را به کامپیوتر بدهند تا داستان یا بازی آن‌ها به نمایش درآید.

در نهایت بچه‌ها می‌توانند برنامه‌های خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. به اشتراک گذاشتن برنامه‌ها توسط کودکان و نوجوانان باعث می‌شود تا آن‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار  کرده و به همدیگر بازخورد بدهند. همچنین باعث می‌شود از هم کمک گرفته و به یکدیگر نظر بدهند.

مشاهده یک نمونه کد اسکرچ

حالا که با زبان برنامه‌نویسی اسکرچ آشنا شدید، بیایید نگاهی به یک قطعه کد در این محیط بیندازیم. اگر شما بخواهید عبارت "سلام! امروز چطوری" را با این زبان به نمایش در آورید، کافیست بلوک‌های مربوط به کدهای زیر را در محیط اسکرچ رها کنید:


 آموزش برنامه نویسی برای کودکان با اسکرچ مناسب چه کسانی است؟

مخاطبین این دوره شامل افراد زیر هستند:

  • نوجوان‌هایی که به دنیای کامپیوتر، ساخت بازی و انیمیشن علاقه دارند 
  • پدر و مادرهایی که به دنبال فرزندانی با آینده شغلی عالی هستند
  • پدر و مادرهایی که علاقمند به افزایش اعتماد به نفس فرزندان خود هستند

پس این دوره برای کودکانی که کمتر از 8 سال دارند یا کودکان و نوجوانانی که وقت کافی برای آموزش دیدن ندارند، مناسب نخواهد بود.

معرفی دوره درسمن برای آموزش برنامه نویسی به کودکان

با علاقه‌مندی پدر و مادرها برای ورود کودکان و نوجوانان خود به دنیای برنامه نویسی و حتی علاقه‌مندی برخی از این نوجوانان به دنیای کدها باعث شد تا درسمن نیز به فکر برگزاری یک دوره آموزش برنامه نویسی برای نوجوانان باشد و خبر خوش آنکه این دوره اکنون در دسترس شما قرار دارد.

دوره آموزش برنامه نویسی اسکرچ که با تدریس خانم پور فرح آباد صورت می‌گیرد، هم‌اکنون در حال برگزاری است و هر هفته یک تدریس به دوره‌ها اضافه می‌شود. این دوره، مفاهیم مقدماتی تا متوسط زبان اسکرچ را مورد پوشش قرار داده و در آن به مباحثی چون نصب نرم‌افزار اسکرچ، آشنایی با محیط این زبان و انجام چند پروژه با اسکرچ و یادگیری اولیه مفاهیم برنامه نویسی است.

توضیحات بیشتر در خصوص مدرس آموزش اسکرچ

همان‌طور که گفتیم مدرس دوره سرکار خانم زهره پور فرح آباد هستند که طی 7 سال اخیر، در حوزه طراحی سایت فعالیت و پروژه‌های بسیاری را به سرانجام رسانده‌اند. ایشان طی سال‌های متمادی تدریس برنامه‌نویسی به بزرگسالان را برعهده داشته‌اند تا اینکه از سال 1398 تصمیم می‌گیرند که در کنار آموزش به  برنامه‌نویسی بزرگسالان، کودکان و نوجوانان کشور را برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی آماده کنند. در حقیقت لازمه کار کردن با کودکان و نوجوانان در کنار داشتن تفکر برنامه نویسی، حوصله، صبر و علاقه به کار کردن  با این قشر از افراد است که درسمن این توانایی از مدرس دوره اسکرچ را تضمین می‌کند.

چرا درسمن را به عنوان منبع آموزش برنامه نویسی برای کودکان انتخاب کنم؟

همانطور که مشاهده کرده‌اید در طی سال‌های متمادی مجموعه درسمن همیشه تلاش کرده تا بهترین دوره‌های آموزش برنامه‌نویسی را به علاقه‌مندان خود آموزش دهد و درخصوص مدرسین خود بسیار سخت‌گیر بوده است تا جایی که مدیر تیم یعنی جناب مهندس مهدی عباسی تصمیم گرفت، اکثر دوره‌های برنامه‌نویسی را خودشان برگزار کنند. در حقیقت ایشان به مسائلی چون به روز بودن مدرسین، توانایی انتقال مفاهیم، طرز بیان آموزش و همچنین کاربردی بودن مباحث آموزشی برای ورود کارآموزان به دنیای برنامه‌نویسی، بسیار اهمیت داده‌اند و به همین خاطر اکثر دوره‌های برنامه نویسی برای بزرگسالان را، خودشان برعهده گرفتند.

پس این اطمینان را از مدرس دوره آموزشی اسکرچ به خاطر داشته باشید که تمامی توانایی‌های ذکر شده به عنوان مدرس برگزاری دوره‌های درسمن در سرکار خانم زهره پور فرح آباد وجود داشته و چه بسا می‌توانید نمونه‌های تدریس ایشان را در صفحه آموزش اسکرچ، مشاهده کنید.

اگر بازهم سوالی در خصوص دوره داشتید، آن را با کارشناسان ما به اشتراک بگذارید.

دوره های پیشنهادی

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

نظرات دانشجویان

آموزش برنامه نویسی کودکان

62