چندریختی در زبان برنامه نویسی پایتون


چندریختی در زبان برنامه نویسی پایتون
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

هرگاه ما بخواهیم اطلاعات یک معلم را چاپ کنیم باید یک بار تابع چاپ کلاس والد را فراخوانی کنیم و یک بار تابع چاپ خود کلاس معلم را. برای جلوگیری از این کار می‌توانیم تابع چاپ کلاس والد را درون تابع چاپ کلاس معلم فراخوانی کنیم.
def printteacherinfo:
	person. Printpersoninfo(self)
print(self.Teachercod)

چند ریختی(Polymorphism)

زمانی ما از چند ریختی‌ها استفاده می‌کنیم که بخواهیم یک تابع در کلاس‌های مختلف کار متفاوتی انجام دهد. برای مثال اگر ما یک کلاس به نام شکل داشته باشیم و کلاس‌های فرزند آن کلاس مستطیل، دایره و مثلث باشند، و درون هریک از کلاس‌های فرزندمان یک تابع با نام رسم شکل وجود داشته باشد. نکته قابل توجه این است که نام تابع در همه کلاس‌ها یکسان است اما در هر یک از کلاس‌ها متفاوت عمل می‌کند.
هنگام تعریف تابع‌های همنام به این نکته توجه داشته باشید که این تابع ها باید یا تعداد متغیرهایشان متفاوت باشد یا نوع متغیر هایشان. توابعی که هم‌ریخت یا همنام هستند در هنگام فراخوانی مشخص می‌شود که کدام یک فراخوانی شده اند.
def sum(a,b):
	a+b
def sum(a,b,c):
	a+b+c
در زبان پایتون اگر ما دو تابع مانند بالا تعریف کنیم، کامپایلر تابع اول را در نظر نمی‌گیرد و اگر تابع sum را فراخوانی کنیم و دو مقدار برای او ارسال کنیم برنامه خلطا می‌دهد. برای این که یک تابع هم با دو و هم با سه ورودی کار کند باید به یکی از متغیر های آن مقدار none (هیچ‌چی) دهیم. سپس درون تابع با دستور if مشخص کنیم که تابع دو عدد را با هم جمع کند یا سه عدد را. در مثال زیر اگر مقدار c وجود داشته باشد تابع سه عدد را با هم جمع می‌کند در غیر این صورت دو عدد با هم جمع می‌شوند.
def sum(a,b,c=none):
	if(c):
		return a+b+c
	else:
		return a+b

sum(10,20,30)
sum(10,20)
در مثال بالا ما از یک تابع به چند ریخت مختلف استفاده کردیم. این کار استفاده از چندریختی در سطح برنامه بود اما می‌خواهیم چند ریختی را در سطح وراثت نیز پیاده سازی کنیم. یعنی تابعی درون کلاس فرزند تعریف کنیم که همنام آن تابع درون کلاس والد وجود داشته باشد.
حال اگر ما یک کلاس والد به نام شکل تعریف کنیم که یک تابع چاپ به نام (print) داشته باشد و یک کلاس فرزند به نام دایره برای او تعریف کنیم، هرگاه یک شئ از کلاس دایره تعریف کنیم و تابع (print) را فراخوانی کنیم، تابع از کلاس والد فراخوانی می‌شود.
class shap:
	def print(self):
		print("it is a shap")
class circle(shap):
حال اگر درون کلاس فرزند یک تابع با همان نام (print) تعریف کنیم، هنگام فراخوانی تابع خود او فراخوانی می‌شود. با این کار ما دو تابع همنام تعریف کرده‌ایم اما این تابع درون کلاس والد یک عمل انجام می‌دهد و در کلاس فرزند یک عمل دیگر.
class shap:
	def print(self):
		print("it is a shap")
class circle(shap):
	def print(self):
		print("it is a ciscle")
 
کاربران و همراهان همیشگی درسمن، اگر از دوره آموزش پایتون راضی بودید نظر خود را در قسمت تالار گفت وگو بنویسید، از تعامل و همکاری شما ممنونیم .
 
 
نظرات
کاربر درسمن
zohreh

کلاس ها بسیار عالی و بسیار مفهومی هستند. خسته نباشید.

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1

سلام زهره خانم وقتتون بخیر، خیلی خیلی ممنونیم بابت حس خوبی که به ما می دهید، همیشه موفق باشید.

کاربر درسمن
علیرضا

سوال برام پیش اومده تو همین درس.ممنون میشم پاسخ بدین هدف استفاده از توابع هم نام چیه؟ وقتی داخل هرکلاسی که قراره استفاده بشه بایدتعریف بشه. اصلا چرا هم نام؟ چه مزیتی داره این روش؟

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام خدمت شما، گاهی ممکنه شما بخواهید توابعی تعریف کنید که تنها ورودی های متفاوتی داشته باشد برای همین دیگر نیازی نیست تا دوباره تابع تعریف کنید، این روش از شی گرایی بهتون کمک میکنه تا از تعریف توابع متعدد جلوگیری کنید و کد هاتون بهینه تر بشود.
کاربر درسمن
Ali

سلام از سایت خوب و عالی شما فقط لینک دانلود ها مشکل داره لطفا تصحیح شود ممنون از سایتتون.

پشتیبانی 1
پشتیبانی 1 سلام وقت بخیر، کدام لینک مشکل داره ؟

نظر بدهید نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است. لطفا برای ما و همراهان درسمن نظر خود را بنویسید.
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات : جلسه
مدت زمان : 1062 دقیقه
حجم دوره : 2/51 گیگابایت
سطح مهارت : مقدماتی
وضعیت دوره : پایان یافته
تعداد دانشجویان : 4391
: میانگین امتیاز
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی آنلاین درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و ....