مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی جاوا


مقدمه ای بر زبان برنامه نویسی جاوا
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

در این جلسه آموزشی به معرفی زبان برنامه نویسی جاوا پرداخته ایم که شامل تاریخچه پیدایش زبان جاوا، بررسی ویژگیهای زبان جاوا، کاربردهای زبان جاوا و IDEهای پراستفاده جاوا می باشد.
 

تاریخچه زبان برنامه نویسی جاوا


زبان برنامه نویسی به نام جاوا (Java)، اولین زبان شی‌گرا بود که توسط جیمز گاسلینگ در شرکت مایکروسیستمز ایجاد شد و در سال 1991 میلادی به عنوان بخشی از سکوی جاوا منتشر شد.
زبان برنامه نویسی جاوا شباهت هایی به زبان C++ دارد، اما مدل شی‌گرایی جاوا آسان تر است و قابلیت های سطح پایین کمی را دارد؛ شی‌گرایی جاوا از زبان اسمال‌تاک برگرفته شده است.
جاوا یک قابلیت بنیادین و مهم دارد که به طور خودکار مدیریت حافظه را انجام میداد. برنامه هایی که با زبان جاوا نوشته شده است، در مقایسه با برنامه هایی که با زبان های خانوادۀ C نوشته شده است، ضریب اطمینان عملکرد بالاتری دارند.
برنامه هایی که با زبان جاوا نوشته میشود به صورت بایت کد کامپایل میشوند و با کمک JVM (ماشین مجازی جاوا) به کد هایی برای ماشین تبدیل و اجرا میشوند.
در هر سیستمی که JVM وجود داشته باشد، برنامه های جاوا در آن سیستم عامل و هر وسیلۀ الکترونیکی دیگر اجرا خواهند شد. جاوا در این مورد یک شعار تبلیغاتی دارد که میگوید «یک بار بنویس، در همه جا اجرا کن»
 (Write once, Run anywhere) این شعاربه همین ویژگی چند سکویی بودن جاوا اشاره میکند.
در سال 1990 میلادی شرکت سان میکروسیستم، برای استفاده ابزارهای الکترونیکی، در حال توسعه نرم افزار بود. یک تیم به مسئولیت جیمز گاسلینگ پروژه Green را بر عهده گرفت.
در سال 1991 میلادی، تیم زبان جدید را OAK نامید. در سال1992 تیم پروژه Green زبانی را معرفی کرد، که با وسیله های خانگی و لمسی کار میکرد.
وب جهانی در سال 1993 میلادی توسعه یافت و زبان جدید با ارائه اپلت که قابلیت های بسیاری به کامپیوتر ها می‌افزود شهرت یافت.
نام زبان OAK در سال 1995 میلادی به Java تغییر کرد و مایکروسافت و نت اسکیپ آن را پشتیبانی کردند.
در سال 1995 میلادی اجزای اصلی کامپایلر های جاوا، ماشین های پیاده‌سازی و کتابخانه‌های آن توسط شرکت سان مایکروسیستم منتشر شد.
جاوا در سال 1996 میلادی دیگر یک زبان همه‌گیر و چند منظوره شناخته میشد.
با ایجاد نسخه جدید جاوا یعنی Java2، جاوا توانست برای انواع پلتفرم ها ترکیب های جدیدی ایجاد کند.
نسخه جدید Java2 با نام های سکوی جاوا، نسخه سازمانی، نسخه میکرو و نسخه استاندارد در سال 1996 میلادی با هدف بازاریابی منتشر شد.
در ماه مه سال 1997 میلادی شرکت سان مایکروسیستم نرم افزاری رایگان برای این زبان فراهم کرد. کاربرد های دیگری از این زبان مانند GNU برای جاوا یاOPENJDK  را کسانی دیگر منتشر کردند.
در سال ۱۹۹۷ میلادی شرکت سان میکروسیستم، ISO/IEC JTC1 standards body و Ecma International را فرمول جاوا قرار داد.
شرکت Sun بیشتر کاربرد های جاوا را رایگان فراهم کرد.
شرکت Sun توانست با فروش بعضی از کاربرد های خاص خود مانند Java Enterprise System درآمدی بدست بیاورد.
نرم‌افزار جاوا در 13 نوامبر 1996 میلادی به صورت رایگان با مجوز عمومی از شرکت Sun منتشر شد.
در سال 2007 میلادی زبان هایی مانند groovy ایجاد شد که از استاندارد JVM استفاده میکردند.
در سال 2014 جیمز گاسلینگ در تلاش بود تا با معرفی نسخه 8 برخی از قابلیت های دیگر زبان ها را به جاوا اضافه کند.

ویژگی های مهم زبان برنامه نویسی جاوا


•    یک زبان سطح بالا:


زبان های سطح بالا، زبان هایی هستند که به جای این که نزدیک به زبان ماشین باشند، نزدیک به زبان انسان اند، این ویژگی باعث ساده تر شدن جاوا شده است.

•    یک زبان ساده و شی‌گرا:


همانطور که گفته شد نزدیکی زبان جاوا به زبان انسان، باعث سادگی این زبان شده است؛ شی‌گرایی یکی از مهم ترین ساختار های برنامه نویسی استو از زمانی که این مفهوم به وجود آمده است تمامی زبان ها در تلاش اند تا خود را به این سمت سوق دهند.

•    چند سکویی(عدم وابستگی به سخت افزار و سیستم عامل):


یعنی زبان جاوا، وابستگی به سیستم عامل و سخت افزار مشخصی ندارد و میتوان برنامه های جاوا را روی سخت افزار ها و سیستم عامل های مختلف اجرا کرد، بدون آن که نیاز باشد برنامه را باز نویسی کنیم.

•    امکان تولید انواع برنامه‌ها برای انواع کاربرد‌ها(همه منظوره):


این ویژگی به این معنی است که میتوان به کمک زبان جاوا، طراحی وب، برنامه نویسی موبایل، بازی سازی، برنامه ریزی سخت افزار ها و هر برنامه ای که با زبان های دیگر میتوان نوشت با زبان برنامه نویسی جاوا هم میتوانیم بنویسیم.

•    متن باز:


این ویژگی باعث  شده تا جاوا توسط برنامه نویسان ارتقا پیدا کند و هر روز نسخه های جدید تری به آن اضافه شود.

•    یک زبان برنامه نویسی با امنیت بالا:


زبان جاوا کاملا امن است و میتواند امنیت یک برنامه را به طور کامل تضمین کند این ویژگی زبان جاوا باعث شده تا حتی امنیت برای برنامه نویسان مبتدی و برنامه های ساده برقرار باشد.

کاربرد های زبان برنامه نویسی جاوا:


•    جاوا در سمت سرور(Java Enterprise Edition):


زبان برنامه نویسی جاوا میتواند در مدیریت سرور هاو همچنین دریافت و ارسال داده ها به ما کمک کند. به کمک جاوا میتوان برنامه های تحت وب نوشت و از طریق سرور ها آنرا مدیریت کرد.


•    جاوا در تلفن همراه(Android):


معروف ترین سیستم عامل تلفن های همراه اندروید (Android) است که با زبان جاوا نوشته شده است؛ به کمک جاوا میتوتن برنامه های اندرویدی نوشت که بتواند روی همه سخت افزار های اندرویدی کار کند.

•    جاوا در دستگاه های الکترونیک(Java Micro Edition):


به کمک  جاوا میتوان برای وسایل الکترونیکی وسخت افزار ها برنامه نویسی کرد و همچنین سیتم عامل نوشت.


•    جاوا در کارت های هوشمند(Java Card)


با استفاده از زبان جاوا میتوان همۀ کارت های هوشمند از جمله کارت های ملی، عابر بانک ها، کارت های سوخت و... را برنامه ریزی و برنامه نویسی کرد.
•    و...

ویرایش های مختلف جاوا


  Java Standard Edition )Java SE):


اولین و پایه ای ترین ویرایش جاوا این نسخه است، که در آن مفاهیم پایه و عمومی ارائه میشود. کسی که قرار است در آینده هر سبکی از برنامه نویسی جاوا را انجام بدهد، باید اول Java SE را به طور کامل یاد بگیرد.

    Java Enterprise Edition )Java EE)


این نسخه بر پایه سرور ها نوشته و طراحی شده است؛ برای طراحی برنامه های تحت وب، باید این نسخه از جاوا را یاد گرفت.

  Java Micro Edition )Java ME)


این ویرایش به ما کمک میکند تا برای تلفن همراه، کارت های هوشمند و ... برنامه نویسی کنیم و همچنین برای برنامه نویسی سخت افزار ها باید Java ME را فرا گرفت.

 

آشنایی با JDK و JRE و JVM


 Java Development Kit )JDK)


اگر JDK را نصب کنیم یک مجموعه از ابزار ها در اختیار ما میگذارد که با استفاده از آنها می توان جاوا را کامپایل (compile) و دیباگینگ (debugging) کرد.


  Java Runtime Environment )JRE)


JRE شامل "JVM" و بخش هایی دیگر مانند کتابخانه ها، داده ها و اطلاعاتی است که میتواند به کمک آن جاوا را اجرا کند.


Java Virtual Machine ) JVM)


JVM ماشین مجازی جاوا است که بین برنامه و سیستم عامل قرار میگیرد و برنامه به جای این که مستقیم از سیستم عامل بخواهد تا کاری را انجام دهد، از JVM میخواهد تا به سیستم عامل بگوید که آن کار را انجام دهد.

معرفی چند IDE معروف برای برنامه نویسی جاوا


•    Eclipse
حدود 60% برنامه نویسان زبان جاوا از این برنامه استفاده میکنند.
•    Intellij idea
حدود 29% برنامه نویسان زبان جاوا از این برنامه استفاده میکنند.
•    Netbeans
حدود 11% برنامه نویسان زبان جاوا از این برنامه استفاده میکنند.

 

 

 


برچسب ها :

تاریخچه جاوا Java ME چیست Java EE چیست Java SE چیست JVM چیست IDE معروف برای جاوا محیط های برنامه نویسی جاوا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 26 جلسه
مدت زمان 685 دقیقه
حجم دوره 1/84 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز دوره

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.