سطوح دسترسی به اعضای کلاس و تعریف شئ از کلاس در سی پلاس پلاس


سطوح دسترسی به اعضای کلاس و تعریف شئ از کلاس در سی پلاس پلاس
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش سطوح دسترسی به اعضای کلاس و تعریف شئ از کلاس در سی پلاس پلاس:


در این جلسه می‌خواهیم ادامه مبحث شی گرایی در ++C را توضیح دهیم. درجلسه قبل با مقدمه‌ایی بر شی گرایی و مفاهیم اولیه آن آشنا شدید. همچنین توضیح دادیم که هر کلاس شامل یک سری عضو است که این اعضا می‌توانند به صورت تابعی یا داده‌ایی باشند. اگر بخواهیم کلاسی بنویسیم حتما باید بررسی کنیم که این کلاس دارای چه اعضای داده‌ایی و چه صفت‌هایی است و بعد برسی کنیم که چه فعل‌ها یا عملکردها می‌توانیم روی آن داده‌ها انجام دهیم.


 برای مثال اگر یک کلاس دانشجو داشته باشیم دارای صفت‌های نام، نام خانوادگی، کد ملی، رشته تحصیلی و...  می‌باشد، که اعضای داده‌ایی گفته می‌شوند و اعضای تابعی عملکردهایی هستند که می‌توانیم روی داده‌ها انجام دهیم. مثلا چاپ کارنامه دانشجو، واکشی اطلاعات دانشجو، حذف و اضافه درس می‌تواند عملکردهای کلاس دانشجو باشد و هر کاری که بتوانیم به کمک آن داده‌ها برای دانشجو انجام دهیم، در کلاس دانشجو قرار می‌گیرد.


 در این آموزش یاد می گیرید که چگونه یک کلاس و یک شی از کلاس را تعریف کنید و بعد ازاینکه اعضای کلاس را تعریف کردید چطوری می‌توانید سطح دسترسی دهید و در واقع اعضای کلاس چطوری قابل دسترسی هستند و با نمونه یا اشیا کلاس آشنا می‌شوید. مهم ترین ارزش کلاس‌ها سطح دسترسی می‌باشد. هرعضو کلاس می‌تواند دارای سطح دسترسی باشد.

انواع سطح‌های دسترسی در سی پلاس پلاس:
 Public(عمومی): اگر عضوی public باشد در محدوده کلاس، توسط نمونه‌های کلاس و فرزندان کلاس قابل دسترسی است.
Private (خصوصی): اگر برای عضوی سطح دسترسی مشخص نکنیم به صورت پیش فرض private می‌باشد و اگر عضوی private باشد فقط در محدوده کلاس قابل دسترسی است.
Protected (محافظت شده): اگر عضوی protected تعریف شود، هم در محدوده کلاس و هم توسط فرزندان کلاس قابل شناسایی و دسترسی می‌باشد و توسط اشیا کلاس قابل دسترسی نیست.


نکته: نمونه‌های یک کلاس فقط به اعضای عمومی کلاس دسترسی دارند و نمی‌توانند به اعضای خصوصی و محافظت شده دسترسی داشته باشند.


دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.
برای یادگیری این مبحث می‌توانید این درس را تهیه کنید و از فایل‌ها و ویدئو این بخش استفاده کنید.
شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش‌هایمان یاری کنید.


با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن++C کاران درسمن

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 16 جلسه
مدت زمان 621 دقیقه
حجم دوره 2/39 گیگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

70,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید