آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس


آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس:


در این جلسه، در ادامه مبحث شی گرایی با توابع سازنده و مخرب در زبان ++C آشنا می‌شوید. در جلسه قبل توضیح دادیم که برای دسترسی پیدا کردن و مقداردهی اولیه به متغیرهای خصوصی کلاس یا اعضای خصوصی کلاس می‌توانیم از setter ها استفاده کنیم. در واقع توابع ست کننده چون public بودند داده‌ها را می‌توانستند از سمت شی دریافت کنند و داخل متغیرهای خصوصی یا اعضای خصوصی کلاس آن‌ها را ذخیره کنند. این یک مزیت خیلی خوب بود و ما در طول برنامه بارها و بارها می‌توانیم به کمک Setter ها مقدار یک خانه را تغییر دهیم. اما در این آموزش می‌خواهیم تابعی به نام تابع سازنده یا constructor و تابع مخرب را معرفی کنیم.


 توابع سازنده یک سری ویژگی‌های خاص دارند و آنقدر کاربردی و دوست داشتنی می‌شوند که ما بارها و بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. تابع سازنده، تابعی هم نام با کلاس است که به صورت عمومی تعریف می‌شود. این تابع نوع داده خروجی ندارد و معمولا از این تابع برای مقداردهی اولیه به اعضای خصوصی کلاس استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این تابع نیاز به فراخوانی ندارد و در واقع در لحظه تعریف یک نمونه یا شی از کلاس این تابع به صورت اتوماتیک فراخوانی می‌شود. تابع مخرب هم مانند تابع سازنده برای مقداردهی اولیه به اعضای خصوصی کلاس استفاده می‌شود و هم نام با کلاس هستند که به صورت عمومی تعریف می‌شوند، نه دارای خروجی هستند و نه ورودی و به صورت اتوماتیک در لحظه از بین رفتن شی فراخوانی می‌شوند. این علامت ~  نماد تابع مخرب است.

 


دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.
برای یادگیری این مبحث می‌توانید این درس را تهیه کنید و از فایل‌ها و ویدئو این بخش استفاده کنید.
شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش‌هایمان یاری کنید.


با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن ++C کاران درسمن

 

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 16 جلسه
مدت زمان 621 دقیقه
حجم دوره 2/39 گیگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

70,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید