آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس
صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / آموزش سی پلاس پلاس پیشرفته / آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس

آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس

آشنایی با توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس
54,000 تومان
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

آموزش توابع سازنده و مخرب در کلاس در سی پلاس پلاس:


در این جلسه، در ادامه مبحث شی گرایی با توابع سازنده و مخرب در زبان ++C آشنا می‌شوید. در جلسه قبل توضیح دادیم که برای دسترسی پیدا کردن و مقداردهی اولیه به متغیرهای خصوصی کلاس یا اعضای خصوصی کلاس می‌توانیم از setter ها استفاده کنیم. در واقع توابع ست کننده چون public بودند داده‌ها را می‌توانستند از سمت شی دریافت کنند و داخل متغیرهای خصوصی یا اعضای خصوصی کلاس آن‌ها را ذخیره کنند. این یک مزیت خیلی خوب بود و ما در طول برنامه بارها و بارها می‌توانیم به کمک Setter ها مقدار یک خانه را تغییر دهیم. اما در این آموزش می‌خواهیم تابعی به نام تابع سازنده یا constructor و تابع مخرب را معرفی کنیم.


 توابع سازنده یک سری ویژگی‌های خاص دارند و آنقدر کاربردی و دوست داشتنی می‌شوند که ما بارها و بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. تابع سازنده، تابعی هم نام با کلاس است که به صورت عمومی تعریف می‌شود. این تابع نوع داده خروجی ندارد و معمولا از این تابع برای مقداردهی اولیه به اعضای خصوصی کلاس استفاده می‌شود. جالب است بدانید که این تابع نیاز به فراخوانی ندارد و در واقع در لحظه تعریف یک نمونه یا شی از کلاس این تابع به صورت اتوماتیک فراخوانی می‌شود. تابع مخرب هم مانند تابع سازنده برای مقداردهی اولیه به اعضای خصوصی کلاس استفاده می‌شود و هم نام با کلاس هستند که به صورت عمومی تعریف می‌شوند، نه دارای خروجی هستند و نه ورودی و به صورت اتوماتیک در لحظه از بین رفتن شی فراخوانی می‌شوند. این علامت ~  نماد تابع مخرب است.

 


دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.
برای یادگیری این مبحث می‌توانید این درس را تهیه کنید و از فایل‌ها و ویدئو این بخش استفاده کنید.
شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش‌هایمان یاری کنید.


با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن ++C کاران درسمن

 

 

جلسات دوره


           
مهدی عباسی
مدرس :

مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و .... مطالعه بیشتر رزومه

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

نظرات دانشجویان

آموزش سی پلاس پلاس پیشرفته

341