وراثت و چند ریختی در سی پلاس پلاس


وراثت و چند ریختی در سی پلاس پلاس
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش وراثت و چند ریختی در سی پلاس پلاس:


در این جلسه با مفاهیم وراثت و چند ریختی در زبان ++C آشنا می‌شوید. یکی از پرارزش ترین امکاناتی که شی‌گرایی در اختیار ما قرار می‌دهد، بحث وراثت است و می‌توانیم به کمک آن یک کدنویسی خیلی تمیزتر و با قدرتمندتر و با امکانات بیشتری ایجاد کنیم که امکان توسعه آن خیلی راحت تر می‌باشد و خیلی بهتر می‌توانیم پروژه یا برنامه خودمان را توسعه دهیم. مبحث وراثت در همه زبان‌های برنامه نویسی شی‌گرا وجود دارد. البته  وراثت یک مقدار در زبان ++C با قدرت بیشتر امکان پذیر است و اگر این مبحث را در زبان سی پلاس پلاس یاد بگیرید، حتما در زبان‌های دیگر هم خیلی راحت یاد می‌گیرید.


در نظر بگیرید شما در یک سیستمی که احتمال دارد کاربران یا افراد مختلفی در آن سیستم وجود دشته باشند. این افراد با نقش‌های مختلفی داخل سیستم وجود دارند و کارهای خودشان را انجام می‌دهند. شاید برای این افراد یک سری ویژگی‌ها و عملیات مشترک وجود داشته باشد، که اگر بخواهیم این افراد را از هم تفکیک کنیم و کاملا مجزا از هم در سیستم در نظر بگیریم باید صفت‌ها و فعالیت‌ها را برای تک تک آن‌ها تعریف کنیم. برای مثال سیستم دانشگاه را در نظر بگیریم در این سیستم ما سه دسته شخص داریم، دانشجویان، اساتید و کارمندان. این سه دسته دارای یک سری ویژگی‌های اختصاصی خودشان هستند. اساتید دارای کد استاد، مدرک تحصیلی می‌باشند یا دانشجویان دارای رشته تحصیلی، شماره دانشجویی هستند و کارمندان سال استخدام، سمتی که در دانشگاه دارند. اما این سه دسته در سیستم دانشگاه  دارای یک سری صفت‌های مشترک مانند نام، نام خانوادگی، آدرس، تلفن، کد ملی هستند. اگر قرار باشد این سه دسته را کاملا مجزا در سه کلاس تعریف کنیم و برای هرکدام صفت‌های خاص خوشان را بنویسیم، این کار باعث تکرار شدن اطلاعات یا حتی توابع داخل کلاس می‌شوند. مثلا اگر داخل کلاس دانجشو تابع چاپ اطلاعات را داشتیم برای کلاس استاد هم باید همین تابع را داشته باشیم.


اگر چندین موجودیت داشتیم که دارای صفت‌های مشترک بودند، بهتر است که صفت‌های مشترکشان را داخل یک کلاس بالا دستی قرار دهیم و صفت‌های غیر مشترکشان در کلاس خوشان باشد. به این ترتیب از خاصیت ارث بری می‌توانیم استفاده کنیم و کلاس‌های فرزند از کلاس‌های والد ارث ببرند. در واقع کلاس‌های فرزند می‌توانند صفت‌ها یا توابعی که متعلق به کلاس والدشان است را ارث ببرند. عملا وراثت شامل یک کلاس والد است که پایه و اساس اطلاعات در آن قرار دارد و یک کلاس فرزند است که از کلاس والد یک سری صفت‌ها و توابع را به ارث می‌برد.

در این آموزش با مثال‌های کاربردی با مبحث چند ریختی در وراثت، کاربرد توابع سازنده و مخرب در وراثت، اشاره گر در وراثت و توابع مجازی (virtual) به طور کامل آشنا می‌شوید.   

 

دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.
برای یادگیری این مبحث می‌توانید این درس را تهیه کنید و از فایل‌ها و ویدئو این بخش استفاده کنید.
شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش‌هایمان یاری کنید.


با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن ++C کاران درسمن

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 16 جلسه
مدت زمان 621 دقیقه
حجم دوره 2/39 گیگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

70,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید