توابع مقدار دهی(Setter) و دستیاب(Getter) به اعضای کلاس


توابع مقدار دهی(Setter) و دستیاب(Getter) به اعضای کلاس
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش توابع مقدار دهی (Setter) و دستیاب (Getter) به اعضای کلاس در ++C:


در این جلسه با توابع setter و getter در زبان برنامه نویسی ++C آشنا می‌شوید. در جلسات قبل مفهوم شی گرایی و روش تعریف کلاس و اعضای کلاس را توضیح دادیم و همچنین با سطوح دسترسی کلاس آشنا شدید و گفتیم هر عضو کلاس می‌تواند دارای سطح دسترسی باشد که براساس آن تعیین می‌شود هر عضو از کلاس تا کدام محدوده قابل دسترسی می‌باشد. طی این فرآیند متوجه شدیم که باید نمونه‌های کلاس فقط به اعضای عمومی کلاس دسترسی داشته باشند و اجازه دسترسی به اعضای private و protected را ندارند و به این تشخیص رسیدیم که معمولا اعضای داده‌ایی، چون ارزش داده مهم است به صورت خصوصی تعریف می‌شود و وقتی خصوصی تعریف شد یکی از مشکلاتی که اتفاق می‌افتد این است که چطوری می‌توانیم توسط این نمونه کلاس به سراغ عضو خصوصی خودش برویم و آن را مقداردهی کنیم و یا ازآن داده واکشی و استفاده کنیم.


 این مشکلات توسط یک سری تابع حل می‌شود. توابع سازنده و توابع setter و getter می‌توانند به ما کمک دهند و واسطه‌ی نمونه‌های کلاس با اعضای کلاس ‌شوند. وقتی نمی‌توانیم مستقیما به یک عضو خصوصی دسترسی داشته باشیم از یک رابط استفاده می‌کنیم که به تابع‌های Setter و getter معروف هستند. تابعی که داده‌ها را دریافت می‌کند و در متغیر خصوصی میریزد، به عبارتی برای مقدار دهی متغیر خصوصی می‌باشد، تابع setter گفته می‌شود و تابعی که می‌تواند داده‌ها را از داخل کلاس دریافت کند و برگرداند، به عبارتی برای گرفتن مقدار متغیر خصوصی می‌باشد، تابع getter گفته می شود.

 

دوست درسمنی عزیز، امیدواریم از این آموزش لذت برده باشید.
برای یادگیری این مبحث می‌توانید این درس را تهیه کنید و از فایل‌ها و ویدئو این بخش استفاده کنید.
شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در بخش انجمن پرسش و پاسخ مطرح کنید و همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات مفید شما در بخش نظرات هستیم تا ما را در کیفیت بهتر آموزش‌هایمان یاری کنید.


با امید موفقیت و شادی برای شما دوست درسمنی عزیزsmiley

انجمن ++C کاران درسمن

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 16 جلسه
مدت زمان 621 دقیقه
حجم دوره 2/39 گیگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

70,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید