آموزش کامل کپسوله سازی ، چندریختی و صفت ها در سی شارپ


آموزش کامل کپسوله سازی ، چندریختی  و صفت ها  در سی شارپ
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

یادگیری کپسوله سازی، چند ریختی و صفت ها در #C:

با ادامه مبحث شی گرایی در سی شارپ در خدمتتون هستیم. جلسه قبل مبانی شی گرایی رو توضیح دادیم و در این جلسه با مفاهیم زیر آشنا می شوید:

 

کپسوله سازی (Encapsulation) در زبان C#:

به این مفهوم است که داده ها یا متغیرهای یک کلاس را پنهان می کند و نمی توان به داد ه ها دسترسی مستقیم داشت، در واقع داده ها را خصوصی می کند و به صورت غیر مستقیم توسط توابع یا خصوصیات تعریف شده خود ما با استفاده از set و get  می توان به آن ها دسترسی داشته باشیم.

  • چند ریختی (Polymorphism) در زبان برنامه نویسی سی شارپ: چند ریختی یک مفهوم در شی گرایی است، که در آن یک نام می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در واقع می توان چندین متد با یک نام داشت اما ورودی های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال ، شما یک تلفن هوشمند برای برقراری ارتباط دارید، حالت ارتباطی که انتخاب می کنید می تواند هر چیزی باشد، مثلا یک تماس، یک پیام متنی، یک پیام تصویری، نامه و غیره باشد. بنابراین، هدف مشترک ارتباط است، اما روش آنها متفاوت است. این چند ریختی نامیده می شود.

 

  • مفهوم this در کلاس :از این کلمه کلیدی برای اشاره به نمونه فعلی کلاس استفاده می شود و همچنین می توانیم به متد ها و متغیر ها کلاس دسترسی داشته باشیم.
  • متد های سازنده، دستیاب (Getter) و مقداردهی (Setter):

درتعریف کلی وآشنایی با متد سازنده میتوان گفت یکی از مهمترین جنبه های طراحی کلاس ها، مفهوم متد سازنده در کلاس است. این متدها شامل کدهایی هستند که هنگام نمونه سازی شدن یک شیئ اجرا می شوند. این مورد هنگامی مفید است که بخواهید قبل از اینکه کاربر از یک شئ استفاده کند، آن را به صورت خاصی تنظیم کنید. متد set برای مقدار دهی و متد get برای گرفتن مقدار استفاده می شوند.

  • صفت ها (properties) در زبان سی شارپ: اگر بخواهیم تعریفی ازصفت ها داشته باشیم می توانیم بگوییم که صفت ها شبیه به فیلدها هستند با این تفاوت که میتوان آن ها را کنترل کرد و اصلی ترین کار آنها مقداردهی یا برگرداندن مقدار است.

 

برای یادگیری این مبحث مثال ها و نکته های متعددی را در فایل ویدئویی آورده ایم که با خریدن این درس و مشاهده ویدئو ها به طور کامل به این مبحث مسلط خواهید شد.

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد،
درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.smiley


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 36 جلسه
مدت زمان 1147 دقیقه
حجم دوره 4/58 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید