انواع کالکشن ها در سی شارپ (Collections)


انواع کالکشن ها در سی شارپ (Collections)
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش کالکشن ها (collections) در زبان برنامه نویسی سی شارپ:

امروز قصد داریم مبحث جدیدی به نام collections در زبان سی شارپ به شما معرفی کنیم. در جلسات گذشته، در مورد چگونگی استفاده از آرایه ها در C#  آموخته ایم. بیایید یک مرور کلی از آن داشته باشیم، آرایه ها در برنامه نویسی برای گروه بندی مجموعه ای از اشیا هم نوع  استفاده می شوند.

 بنابراین می توان یک آرایه یا مجموعه ای از Integers ایجاد کرد که از طریق یک نام متغیر قابل دسترسی است و همچنین در آرایه با استفاده از اندیس خانه هایشان می توانیم به صورت مستقیم به آن ها دسترسی داشته باشیم، آرایه ها به خاطر شماره گذاری خانه هایشان سرعت بالایی دارند، اما در آرایه ها ابتدا باید تعداد عناصر آرایه را مشخص کنیم.

اما گاهی در محیط های واقعی و برنامه های کاربردی تعداد عناصر مشخص نیست و نیاز داریم هر نوع داده ایی را با هر تعدادی ذخیره کنیم، پس می توانیم با استفاده از کالکشن ها هر تعداد عناصر با هر نوع داده ایی را ذخیره کنیم و هر زمان می توانیم عناصری به مجموعه اضافه و یا حتی حذف کنیم.  

در سی شارپ دو نوع سیستم کالکشن داریم :

  • Generic

  • non-generic

در این آموزش نوع non-generic را توضیح می دهیم.

معمولی (non-generic):  در این نوع کالکشن نیازی نیست از ابتدا تعداد خانه ها را مشخص کنیم چون اندازه مجموعه ثابت نیست و موارد موجود در مجموعه می توانند در زمان اجرا اضافه یا حذف شوند و همچنین می توانیم در آن مقادیر مختلف نگهداری کنیم اما درآرایه ها ما فقط می توانستیم یک نوع داده را ذخیره کنیم.

اگر در برنامه های خود از ابتدا می دانیم به چه تعداد خانه نیاز داریم از آرایه ها استفاده می کنیم اما اگر نمی دانیم به چه تعداد خانه نیاز داریم از کالکشن ها استفاده می کنیم. چون فضاهای آرایه به صورت ایستا هستند و باید از ابتدا تعداد خانه ها را مشخص کنیم.

در این قسمت نحوه کار با Array list  و sorteList را تو ضیح می دهیم :

  • ArrayList: کلاسی شبیه به آرایه است که می توان در آن هر تعداد داده ایی را با انواع مختلف ذخیره کرد و شماره ی خانه های آن را (اندازه کالکشن) به طور خودکارسیستم مشخص می کند.

  • SortedList : مانند arrylist ها هستند با این تفاوت که می توانیم شماره خانه ها را هم تعیین کنیم، بنابراین دارای دو مقدار key و value (کلید و مقدار) هستند. ماهیت Sorted List ها به این شکل است که هنگام درج کردن اطلاعات میتواند لیست را مرتب کند. و در مواقعی که نظم اطلاعات درج شده برای ما مهم باشد ازاین مدل استفاده می کنیم.

 

برای یادگیری این مبحث مثال ها و نکته های متعددی را در فایل ویدئویی آورده ایم که با خریدن این درس و مشاهده ویدئو ها به طور کامل به این مبحث مسلط خواهید شد.

 


امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد،
درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.smiley


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 36 جلسه
مدت زمان 1147 دقیقه
حجم دوره 4/58 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

رایگان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید