آموزش کامل کپسوله سازی ، چندریختی و صفت ها در سی شارپ (بخش دوم)


آموزش کامل کپسوله سازی ، چندریختی  و صفت ها  در سی شارپ
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

یادگیری کپسوله سازی، چند ریختی و صفت ها در #C:

با ادامه مبحث شی گرایی در سی شارپ در خدمتتون هستیم. جلسه قبل مبانی شی گرایی رو توضیح دادیم و در این جلسه با مفاهیم زیر آشنا می شوید:

 

کپسوله سازی (Encapsulation) در زبان C#:

به این مفهوم است که داده ها یا متغیرهای یک کلاس را پنهان می کند و نمی توان به داد ه ها دسترسی مستقیم داشت، در واقع داده ها را خصوصی می کند و به صورت غیر مستقیم توسط توابع یا خصوصیات تعریف شده خود ما با استفاده از set و get  می توان به آن ها دسترسی داشته باشیم.

  • چند ریختی (Polymorphism) در زبان برنامه نویسی سی شارپ: چند ریختی یک مفهوم در شی گرایی است، که در آن یک نام می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در واقع می توان چندین متد با یک نام داشت اما ورودی های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال ، شما یک تلفن هوشمند برای برقراری ارتباط دارید، حالت ارتباطی که انتخاب می کنید می تواند هر چیزی باشد، مثلا یک تماس، یک پیام متنی، یک پیام تصویری، نامه و غیره باشد. بنابراین، هدف مشترک ارتباط است، اما روش آنها متفاوت است. این چند ریختی نامیده می شود.

 

  • مفهوم this در کلاس :از این کلمه کلیدی برای اشاره به نمونه فعلی کلاس استفاده می شود و همچنین می توانیم به متد ها و متغیر ها کلاس دسترسی داشته باشیم.
  • متد های سازنده، دستیاب (Getter) و مقداردهی (Setter):

درتعریف کلی وآشنایی با متد سازنده میتوان گفت یکی از مهمترین جنبه های طراحی کلاس ها، مفهوم متد سازنده در کلاس است. این متدها شامل کدهایی هستند که هنگام نمونه سازی شدن یک شیئ اجرا می شوند. این مورد هنگامی مفید است که بخواهید قبل از اینکه کاربر از یک شئ استفاده کند، آن را به صورت خاصی تنظیم کنید. متد set برای مقدار دهی و متد get برای گرفتن مقدار استفاده می شوند.

  • صفت ها (properties) در زبان سی شارپ: اگر بخواهیم تعریفی ازصفت ها داشته باشیم می توانیم بگوییم که صفت ها شبیه به فیلدها هستند با این تفاوت که میتوان آن ها را کنترل کرد و اصلی ترین کار آنها مقداردهی یا برگرداندن مقدار است.

 

برای یادگیری این مبحث مثال ها و نکته های متعددی را در فایل ویدئویی آورده ایم که با خریدن این درس و مشاهده ویدئو ها به طور کامل به این مبحث مسلط خواهید شد.

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد،
درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.smiley


نظر بدهید نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است. لطفا برای ما و همراهان درسمن نظر خود را بنویسید.
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات : جلسه
مدت زمان : 1119 دقیقه
حجم دوره : 4/58 گیگابایت
سطح مهارت : مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره : پایان یافته
تعداد دانشجویان : 5131
: میانگین امتیاز
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و ....