معرفی کامل View Model ها در ASP.NET MVC


معرفی کامل View Model ها در ASP.NET MVC
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش  View Model ها در ASP.NET MVC:


در این جلسه می‌خواهیم مبحث View Modelها در ASP.NET MVC را توضیح دهیم. در جلسات قبل که به روش database first کار می‌کردیم ابتدا دیتابیس را می‌ساختیم و از طریق آن یک مدل به برنامه اضافه می‌کردیم و چون اجازه نداشتیم فایل‌های کلاس مدل را تغییر دهیم از کلاس‌های metadata استفاده می‌کردیم. به خاطر اینکه بتوانیم dataAnnotationهای خودمان را مانند DisplayName،   Required و... اضافه کنیم. اما حالا که می خواهیم به روش code first دیتابیس را بسازیم از کلاس‌های View Model استفاده می‌کنیم.


ما همیشه یک کلاس مدل مربوط به دیتابیس داریم. یعنی یک منبع داده‌ایی که در sql server وجود دارد که دارای جداول و تعدادی فیلد است و همچنین کلاس‌های مدلی برای جداول هم وجود دارد و در کلاس‌های مدل dataAnnotationهایی  که برای ساخت جدول نیاز داشتیم را نوشتیم. اما واقعیت این است که ما می‌توانیم علاوه بر اینکه یک مدل برای نمای دیتابیسمان داریم یک مدل معادل هم برای سمت کاربر داشته باشیم.  مثلا یک مدل داریم ک دارای  تعدادی پراپرتی است که این کل مجموعه کار ماست اما شاید در یک صفحه‌ایی فقط نیاز داشته باشیم با نام و نام خانوادگی و رمز عبور کار کنیم و اصلا نیازی به فیلد‌های دیگر نداشته باشیم و همچنین بخواهیم روی این فیلدها dataAnnotationهای دیگری هم داشته باشیم. حالا می‌توانیم برای آن صفحه خاص و برای آن بخش از پروژه یک مدل خاص طراحی کنیم که از روی آن صفحات مورد نظر خود را بسازیم، که به این صفحات View Model می‌گویند. در واقع View Modelها، مدل هایی هستند که از روی آن‌ها طراحی ظاهری را انجام می‌دهیم و کاربر با آن‌ها در تعامل است اما می‌دانیم که مدل‌های اصلی که به آن‌ها data model  می گوییم با دیتابیس در ارتباط هستند. در واقع کاربر View Model را میبیند و  data model  سمت  دیتابیس است. به عبارتی View Model در asp.net mvc فقط داده‌هایی را نمایش می‌دهد که می‌خواهیم نمایش دهیم، چه برای نمایش یا گرفتن اطلاعات استفاده می‌شود.
 

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن برنامه نویسان سی شارپ
 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 36 جلسه
مدت زمان 1496 دقیقه
حجم دوره 6/92 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

300,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید