آشنایی با Controller- Action - ViewBag


آشنایی با Controller- Action -  ViewBag
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آشنایی با Controller- Action – ViewBag در Asp.Net MVC:

 

Controller: کنترل کننده جزئی است که تعامل کاربر را کنترل می‌کند. controller با model کار می‌کند و نمایی (view) را برای ارائه صفحه وب انتخاب می‌کند. در یک برنامه MVC، view فقط اطلاعات را به کاربر نمایش می‌دهد. در حالی که کنترل کننده ورودی و درخواست کاربر را کنترل و پاسخ می‌دهد.


View: رابط کاربری برنامه را تشکیل می‌دهد. این مورد برای ایجاد صفحات وب برای برنامه کاربرد دارد. 

اگر نام controller را Home قرار دهیم و نام action هم  Index، برای اجرا action دیگر نیازی نیست در نوار آدرس نام controller و action را بنویسیم. چون به صورت پیش فرض همین نام هستند. برای نگهداری داده‌ها بین view و controller چندین روش وجود دارد. ساده‌ترین روش حمل اطلاعات، ابزاری به نام ViewBage است.   


تصویر 1

 

 

در view کدهای موردنظر خود را قرار می‌دهیم. برای اینکه مقدار viewBage را نمایش دهیم یک علامت @ قبل آن قرار می‌دهیم که تشخیص دهد یک کد سی شارپ است و مانند یک متن معمولی با آن رفتار نکند.

 

تصویر 2


 

خروجی:
اگر action داشتیم که ورودیش از هرنوعی باشد اما نامش id بود برای ارسال داده به id دیگر نیازی نیست علامت سوال و نام متغیر را قرار دهیم. فقط کافیست بعد از نام controller  و action در نوار آدرس مقدار متغیر id را قرار دهیم.

 

تصویر 3

 

نکته: اگر تغییراتی در سمت سی شارپ ایجاد می‌کنیم باید پروژه را build کنیم. با ctrl+shift+b اینکار را انجام می‌دهیم.
مثال: در این مثال یک action با نام index ایجاد کردیم که دارای دو ورودی age و name می‌باشد. با استفاده از viewBage آن‌ها را مقداردهی می‌کنیم. می توانیم در view از دستورات سی شارپ استفاده کنیم.در این برنامه می‌خواهیم اگر سن کمتر از 18 سال بود پیغام دهد که سن شما کمتر از 18 سال است و اگر بیشتر از 18 سال بود پیغام خوش آمدید را نمایش دهد.

 

تصویر 4

 

تصویر 5

 

خروجی:
 

تصویر 6

 

مثال: دراین مثال از دستور for و if استفاده کرده‌ایم. به تعداد ورودی که مشخص می‌کنیم Item را به مقدار i چاپ می‌کند و اعداد زوج را با رنگ قرمز نمایش می‌دهد.

 

تصویر 7

 

تصویر 8

 

خروجی:
 

تصویر 9

 


امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن برنامه نویسان سی شارپ


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 36 جلسه
مدت زمان 1496 دقیقه
حجم دوره 6/92 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا متوسط
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

300,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید