تخفیف شگفت انگیز پاییزی درسمن

20% تا 70% تخفیف

ثانیه

دقیقه

ساعت

روز

پیاده سازی پایگاه داده و عملیات CRUD در SQL Server


پیاده سازی پایگاه داده و عملیات CRUD در SQL Server
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

آموزش پیاده سازی پایگاه داده و عملیات CRUD در SQL Server:

در این جلسه می خواهیم ادامه دیتابیس ها را توضیح دهیم، در جلسه قبل در مورد مفاهیم پایه پایگاه داده صحبت کردیم و بعد از مشخص کردن محیط عملیاتی، موجودیت های آن، ارتباط بین موجودیت ها و صفت های هر موجودیت، حالا وقت آن رسیده که جداول و دیتابیس را داخل sql server پیاده سازی کنیم. شما می توانید از ورژن sql server 2008 به بعد استفاده کنید، ما در این آموزش از ورژن 2008 استفاده کرده ایم. برای نصب sql server از راهنمای نصب آن استفاده کنید و بعد از نصب و اجرای برنامه، پنجره زیر باز می شود.


Server type: در این قسمت نوع سرور را مشخص می کنیم. Database Engine را انتخاب می کنیم.
Server name: نام سرور را مشخص می کنیم. اگر در زمان نصب برنامه نام سرور را مشخص نکنیم به صورت پیش فرض local یا "." می باشد.  که با همین نام "." وارد برنامه می شویم.
Authentication: در این قسمت روش احراز هویت را مشخص می کنیم. گزینه Windows Authentication را انتخاب و روی دکمه connect کلیک می کنیم.

احراز هویت


به دو روش می توانیم دیتابیس بسازیم:
روش اول: به صورت ویزاردی (wizard)، مانند عکس زیر گزینه مورد نظر را انتخاب می کنیم.

ایجاد دیتا بیس روش اول 1

 

بعد انتخاب گزینه New Database، پنجره زیر باز می شود که در قسمت Database Name نام دیتابیس را مشخص و روی دکمه ok کلیک می کنیم.

ایجاد دیتا بیش روش اول 2


 روش دوم: ایجاد دیتابیس به صورت اسکریپتی می باشد، به این معنی که با استفاده از دستورات زبان sql دیتابیس ایجاد می کنیم. برای این کار طبق عکس زیر پیش می رویم .

روش دوم

 

بعد از انتخاب گزینه New Query ، در پنجره باز شده می توانیم دستورات خود را وارد کنیم.

وارد کردن دستورات

 

در این آموزش از روش اول برای ساخت دیتابیس استفاده می کنیم. برای مثال  یک دیتابیس با نام db Test ایجاد می کنیم و می خواهیم یک جدول برای اشخاص بسازیم مانند تصویر زیر یک جدول ایجاد می کنیم.

ایجاد دیتا بیس


بعد از ایجاد جدول، درقسمت Column Name نام ستون های جدول یا فیلد ها را مشخص می کنیم، در قسمت Data Type نوع داده هر ستون را مشخص می کنیم و Allow Nulls اجازه می دهد که ستون ها خالی باشند و اطلاعاتی وارد نشود با برداشتن تیک هر مورد ستون مربوطه الزامی به وارد کردن اطلاعات می شود.


در sql server رشته ها را چند نوع داده می توان مشخص کرد، در اینجا دو نوع داده varchar(50) و  =nvarchar(50) را به شما معرفی می کنیم. برای اطلاعات وارد شده ایی که مطمئن هستید کاملا انگلیسی است از نوع داده varchar(50) استفاده کنید و برای اطلاعات فارسی نوع داده آن را nvarchar(50) قرار دهید، عدد جلوی این نوع داده ها نشان دهنده ی حداکثر تعداد کارکتر ستون مربوطه می باشد.


 در این مثال برای معدل نوع داده decimal را تعیین کرده ایم که به این صورت می باشد decimal(4,2)، رقم اول تعداد رقم ها و عدد دوم تعداد رقم های اعشار را مشخص می کند.

مثال اول

 
در جلسه قبل گفتیم که هر موجودیت یک فیلد به نام کلید اصلی دارد و کلید اصلی برای هیچ دو نمونه موجودیتی تکراری نیست. در این مثال فیلد personId را که برای هر شخص منحصر به فرد است را به عنوان کلید اصلی مشخص می کنیم.
برای ایجاد کلید اصلی به دو روش می توانیم انجام دهیم، روش اول مانند عکس زیر روی دکمه مشخص شده کلیک می کنیم.

کلیک روی دکمه مشخص شده

 

روش دوم می توانیم روی فیلد مورد نظر کلیک راست و گزینه Set Primary Key را انتخاب کنیم وبعد از مشخص کردن کلید اصلی علامت کلید در کنار فیلد قرار می گیرد.

روش دوم کلیلک راست و ...
 

برای این که این فیلد (personId) به صورت اتوماتیک پر شود می توانیم با توجه به عکس زیر گزینه Is Identity را روی مقدار yes قرار دهیم تا توسط سیستم مدیریت شود. در قسمت Identity seed می توانیم مشخص کنیم از چه عددی شروع شود و Identity Increment مشخص می کند چندتایی به عدد اضافه کند. در این مثال از عدد 1 شروع می شود و یکی یکی به آن اضافه می کند.

مقدار دهی

 

حالا باید جدول خود را ذخیره کنیم، با توجه به عکس روی دکمه save کلیک می کنیم و در کادر باز شده نام جدول را مشخص و روی دکمه ok کلیک می کنیم.

ذخیره جدول


بعد از طراحی جدول نوبت به اجرای جدول می رسد، برای این کار روی نام جدول کلیک می کنیم و گزینه مشخص شده در عکس را انتخاب می کنیم.

اجرای جدول

 

بعد از انتخاب گزینه بالا، در پنجره باز شده می توانیم اطلاعاتی که می خواهیم در جدول وارد کنیم. در sql به هر سطر از جدول یک رکورد گفته می شود.

وارد کردن اطلاعات

 
بعد از ایجاد دیتابیس و جدول می خواهیم فرآیند کار کردن با دیتابیس مانند ذخیره یا درج کردن رکورد، حذف رکورد، ویرایش کردن، واکشی و نمایش اطلاعات را با زبان برنامه نویسی #C انجام دهیم. برای وصل یا connect شدن به sql server از طریق زبان سی شارپ باید نام سرور و دیتابیس و جدول را بدانیم. در این مثال اطلاعات ما به این صورت می باشد:


Server Name:
Database Name:
dbTest
Tables Name: T_Person

 

در این آموزش می خواهیم چند دستور از sql به شما معرفی کنیم، sql دستورات بسیار زیادی دارد که به 3 دسته تقسیم می شوند:
DDL: دستوراتی هستند که روی ساختار پایگاه داده کار می کنند. مثل ساخت دیتابیس، جدول و ...، حذف دیتابیس و جدول، حذف و یا اضافه کردن ستون جداول.
DCL: دستورات کنترل دیتابیس و داده هستند، با این دستورات می توانیم کنترل کنیم که چه افردادی با چه سطح دسترسی و با چه روش دسترسی به دیتابیس دسترسی داشته باشند.
DML: دستورات کار با داده ها می باشد. که به دو دسته تقسیم می شوند :
Query: دستوراتی هستند که عملیات واکشی را انجام می دهند.
NonQuery: دستوراتی هستند که عملیات تغییر مانند درج، حذف و ویرایش داده ها را انجام می دهند.


در این دوره با چند دستور DML آشنا می شوید. برای کد نویسی در محیط sql روی دکمه New Query که در بالا توضیح داده ایم کلیک می کنیم تا در محیط کد نویسی، از دستورات sql استفاده کنیم.

 

آشنایی با دستورات sql:
Select: برای واکشی اطلاعات از جدول استفاده می شود. شکل کلی دستور select و مثال هایی از این دستور را در عکس زیر مشاهده کنید :
مثال اول: فیلد های name ,family ,BirthDate ,Age از جدول T_Person را نمایش می دهد.
مثال دوم: همه فیلد های جدول T_person را نمایش می دهد.
مثال سوم: همه ستون هایی که معدلشان بیشتر از 15 است را نمایش می دهد.

مثال دو


برای درج یک رکورد یا سطر به جدول از دستور Insert به صورت زیر استفاده می کنیم:

درج یک رکورد یا سطر


برای حذف یک رکورد از جدول از دستور Delete یه صورت زیر استفاده می کنیم: این دستور با توجه به شرط یک رکورد را حذف می کند.

Delete  from  T_Person
 Where personId=6

 

برای ویرایش سطرهای جدول از دستور Update به صورت زیر استفاده می شود:

ویرایش سطر های جدول

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می توانید به انجمن برنامه نویسان سی شارپ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.smiley

انجمن برنامه نویسان سی شارپ

 

 


نظر بدهید نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 22 جلسه
مدت زمان 1091 دقیقه
حجم دوره 5/59 گیگابایت
سطح مهارت پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
تعداد دانشجویان 742
: میانگین امتیاز

475,000تومان 30% تخفیف 332,500تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی

مهدی عباسی


درباره مدرس :

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی آنلاین درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ... ده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و ....
بیشتر بدانید