آشنایی کامل با دستورات Group By و Having (بخش اول)


آشنایی کامل با دستورات Group By و Having (بخش اول)
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آشنایی کامل با دستورات Group By و Having (بخش اول):


در این جلسه می‌خواهیم مبحث گروه بندی داده‌ها را باهم مررو کنیم. تا اینجای کار توانستیم selectهای متعددی را بنویسیم و داده‌ها خود را واکشی کنیم. اما همیشه به این شکل بود که داده‌ها به صورت سطرهای کنارهم و بدون هیچ وابستگی یا گروه بندی نمایش داده می‌شدند. اما از این جلسه می‌خواهیم یاد بگیریم اگر نیاز شد داده‌هایمان را گروه بندی کنیم.  خیلی اوقات بسته بندی یا بخش بندی کردن به ما کمک دهد یک سری محاسبات خیلی خوب انجام دهیم. برای گروه بندی 5 دستور داریم:

(Group By, Having , Grouping Sets, .Rollup, Cube)

 

در این جلسه با دستورات Group By و Having آشنا می‌شوید.
GROUP BY اغلب در زمان استفاده از توابع MIN, SUM, AVG و… در SQL، برای گروه بندی نتایج استفاده می شود. برای گذاشتن شرط روی مقادیر تجمیعی از Having  استفاده می کنیم.


در جلسات گذشته با توابع تجمعی آشنا شدید و گفتیم که می‌توانیم مقدار یک ستون را در نظر بگیریم و یکسری توابع مثل sum, min, max, avg, count  و countbig را اعمال کنیم. با استفاده از دستور groupby می‌توانیم گروه بندی را انجام دهیم. 
در مثال زیر از تابع sum برای جمع ستون price و از تابع count برای تعداد هر کالا استفاده می‌کنیم و براساس گروه محصولات گروه بندی می‌کنیم و جمع و تعداد هر گروه را نمایش می‌دهیم. 

تصویر اول

در حالتی که از group by استفاده می‌کنیم فیلدهایی که مقابل select قرار می‌گیرند یا باید آن فیلدها هم مقابل group by باشند یا درون توابع تجمعی باشند. 

در مثال زیر کد گروه کالاهایی را برمی‌گرداند که مجموع قیمت‌هایشان بیشتر از 100هزار تومان است. برای اعمال شرط روی توابع تجمعی از دستور Having استفاده می‌کنیم و برای شرط گذاشتن روی یک فیلد از دستور Where استفاده می‌کنیم. 

تصویر دوم

 

در این مثال کد گروه کالاهایی را نمایش می‌دهد که تعداد موجودی آن‌ها بیشتر از 2تا باشد. 

تصویر سوم

 

 در این مثال می‌خواهیم علاوه بر اینکه کد گروه کالا را برمی‌گرداند نام گروه محصولات را هم نمایش دهد. برای اینکار از دستور inner join استفاده می‌کنیم که دو جدول را به یگدیگر پیوند بزند تا نام گروه محصولات را نمایش دهد.

تصویر چهارم

 


امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

380,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید