آموزش کامل ایجاد دیتابیس استاندار در SQL Server 2019


آموزش کامل ایجاد دیتابیس استاندار در SQL Server 2019
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش کامل ایجاد دیتابیس استاندار در SQL Server 2019: 


در این جلسه می‌خواهیم باهم دیتابیس ایجاد کنیم. برای ساخت دیتابیس از دو روش می‌توانیم استفاده کنیم. به روش ویزاردی و اسکریپت نویسی که در این قسمت از روش ویزاردی استفاده می‌کنیم.

ابتدا در پنجره object Explorer روی Database کیلیک راست و گزینه New Database را انتخاب می‌کنیم.

تصویر اول 

 

و بعد در پنجره باز شده نام دیتابیس خود را انتخاب می‌کنیم فقط توجه داشته باشید که در نامگذاری دیتابیس فقط می‌توانید از حروف، ارقام و علامت Underline (_) استفاده کنید.

 
 
وقتی یک دیتابیس می‌سازیم در همان لحظه اول مدیر پایگاه داده بابت دیتابیسی که ساخته شده دو دسته فایل ایجاد می‌کند یعنی یک دیتابیس شامل دو دسته فایل به نام Data File و Log File می‌باشد. Data Fileها داده‌ها را در خود ذخیره می‌کنند مثلا اسامی دانشجویان، اساتید، درس‌ها و ... که پسوند آن‌ها mdf است. در کنار این فایل‌ها، Log Fileها هستند که پسوندشان ldf می‌باشد. هر رفتاری که در سیستم انجام می‌دهیم مانند درج، ویرایش و ...  را در خود نگهداری ‌می‌کنند.


هنگامی که دیتابیس خود را میسازیم دو فایل با نام دیتابیسمان با پسوندهای mdf و ldf  ایجاد می‌شود. در تصویر بالا در قسمت Database File می‌توانید نام فایل‌ها را مشاهده کنید. در قسمت File Type نوع فایل مشخص شده است که برای اولی Rows Data می‌باشد که همان Data File است  و برای دومی هم که Log می‌باشد همان Log File است. در قسمت File group ، می‌توانیم فایل‌های خود را گروه‌بندی کنیم. در دیتابیس‌های خیلی بزرگ حتما نیاز است که داده‌های خیلی زیادی را ذخیره کنیم و شاید بخواهیم که حتی آن‌ها را در چندین فایل قرار دهیم. می‌توانیم به جای اینکه فقط یک فایل داده داشته باشیم چندتا فایل داشته باشیم. فرض کنید شما یک پروژه با 100 تا جدول دارید و می‌خواهید داده‌های هر جدول را در یک فایل بریزید و تفکیک کنید این کار بسیار ارزشمند است و حتی کار backup گرفتن هم راحت تر می‌شود یعنی وقتی backup می‌گیرید و File Group نداشته باشید از همه دیتابیستان backup می‌گیرد اما اگر گروه‌بندی کرده باشید می‌توانید به صورت گروهی و مجزا backup گیری را انجام دهیم. به صورت پیش فرض سیستم یک فایل گروه دارد و برای فایل گروه بیشتر، می‌توانیم خودمان ایجاد کنیم. مانند تصویر زیر:

  تصویر سوم

قسمت Initial size  سایز پیش فرض است که چه مقدار فضا به صورت پیش فرض دراختیارتان قرار می‌دهد که به صورت پیش فرض 8 مگابایت می‌باشد.
قسمت Autogrowth/Maxsize افزایش یا رشد اتوماتیک است.  به این معنی که اگر میزان فضایی که در اختیار ما هست با گذشت زمان و اضافه شدن داده‌ها به دیتابیس فضا کم بود، به فضای ما اضافه می کند که به صورت پیش فرض 64 مگابایت است اگر فضا کم باشد 64 مگابایت به فضای موردنیاز اضافه می کند و می‌توانیم میزان فضای اضافه شده را تغییر دهیم. مانند تصویر زیر:  روی سه نقطه کلیک می‌کنیم و پنجره پایین باز می‌شود. در قسمت File Growth مشخص می‌کنیم درصدی یا مگابایتی افزایش یابد که در اینجا بر حسب مگابایت است و می‌توانیم با توجه به نیاز خود مقدارش را تغییر دهیم. و در قسمت Maximum File Size بدون محدودیت انتخاب می‌کنیم و اگر گزینه Limited را انتخاب کنیم بیشتر از مقداری که تعیین کرده‌ایم داده ذخیره نمی‌کند. در قسمت Path هم که محل ذخیره‌سازی فایل می‌باشد.

 تصویر چهارم

 

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

380,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید