آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch
صفحه اصلی / دوره‌های آموزشی / آموزش sql server 2019، از مقدماتی تا متخصص پایگاه داده / آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch

آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch

آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch
0 تومان
براي خريد اين درس نياز است وارد سايت شويد. در صورت نداشتن حساب کاربري عضو شويد.

آموزش مرتب سازی به کمک OrderBy و معرفی دستورات Offset و Fetch:

در این جلسه می‌خواهیم مبحث مرتب‌ سازی را در select توضیح دهیم. یکی از مباحثی که بسیار کاربردی است و اگر اشتباه کنیم در روش استفاده آن حتما کارایی برنامه را پایین می‌آورد. مثلا مرتب سازی براساس نام یا نام خانوادگی یا معدل یا براساس خریدی که از سایت یا اپلیکیشن انجام شده است. اگر تعداد رکوردها زیاد باشد این مرتب سازی قطعا خیلی زمان بر است. اگر قرار است فیلتر خاصی را انجام دهیم و تعداد سطرها کم شوند بر اثر فیلترینگ حتما مرتب سازی را در انتها انجام دهید. البته عملا sql server همین کار را انجام می‌دهد. با دستور Order by می‌توانیم عمل مرتب سازی را انجام دهیم. 

 

برای درک بهتر عملکرد این دستور به مثال‌های زیر توجه کنید:
در این مثال  جدول People را بر اساس نام مرتب می‌کند.

تصویر اول

 


اگر از کلمه Desc استفاده کنیم به صورت نزولی مرتب می‌کند و اگر از Asc استفاده کنید به صورت صعودی مرتب می‌کند، که به صورت پیش فرض صعودی مرتب می‌کند.

تصویر دوم

 


در این مثال ابتدا براساس فامیلی مرتب می‌کند و اگر نام خانودگی‌ها یکسان بودند براساس نامشان مرتب می‌کند.

تصویر سوم

 

شاید گاهی نیاز داشته باشیم براساس طول رشته مرتب کنیم. که برای اینکار از تابع LEN به صورت زیر استفاده می‌کنیم: براساس طول فیلد نام مرتب سازی را انجام می‌دهد.

تصویر چهارم
 

 

دستور Offset یعنی فاصله از ابتدا، نقطه شروع برای بازیابی اطلاعات را مشخص می‌کند. دستور Fetch به تعدادی که مشخص می‌کنیم سطرهای جدول را نمایش می‌دهد. درمثال زیر دستور Offset از 5 سطر اول چشم پوشی می‌کند و سطر 5 به بعد را نمایش می‌دهد و دستور Fetch تنها 4 سطر را نمایش می‌دهد.

تصویر پنجم

 

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده
 

جلسات دوره


                                   
مهدی عباسی
مدرس :

مهدی عباسی

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و .... مطالعه بیشتر رزومه

نظر شما در تصمیم دیگران اثرگذار است.

لطفا برای همراهان درسمن و بهتر شدن دوره نظر خود را بنویسید.

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

نظرات دانشجویان

آموزش sql server

451