مرتب سازی به کمک OrderBy و معرفی دستورات Offset و Fetch


مرتب سازی به کمک OrderBy و معرفی دستورات Offset و Fetch
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش مرتب سازی به کمک OrderBy و معرفی دستورات Offset و Fetch:


در این جلسه می‌خواهیم مبحث مرتب‌ سازی را در select توضیح دهیم. یکی از مباحثی که بسیار کاربردی است و اگر اشتباه کنیم در روش استفاده آن حتما کارایی برنامه را پایین می‌آورد. مثلا مرتب سازی براساس نام یا نام خانوادگی یا معدل یا براساس خریدی که از سایت یا اپلیکیشن انجام شده است. اگر تعداد رکوردها زیاد باشد این مرتب سازی قطعا خیلی زمان بر است. اگر قرار است فیلتر خاصی را انجام دهیم و تعداد سطرها کم شوند بر اثر فیلترینگ حتما مرتب سازی را در انتها انجام دهید. البته عملا sql server همین کار را انجام می‌دهد. با دستور Order by می‌توانیم عمل مرتب سازی را انجام دهیم. 

 

برای درک بهتر عملکرد این دستور به مثال‌های زیر توجه کنید:
در این مثال  جدول People را بر اساس نام مرتب می‌کند.

تصویر اول

 


اگر از کلمه Desc استفاده کنیم به صورت نزولی مرتب می‌کند و اگر از Asc استفاده کنید به صورت صعودی مرتب می‌کند، که به صورت پیش فرض صعودی مرتب می‌کند.

تصویر دوم

 


در این مثال ابتدا براساس فامیلی مرتب می‌کند و اگر نام خانودگی‌ها یکسان بودند براساس نامشان مرتب می‌کند.

تصویر سوم

 

شاید گاهی نیاز داشته باشیم براساس طول رشته مرتب کنیم. که برای اینکار از تابع LEN به صورت زیر استفاده می‌کنیم: براساس طول فیلد نام مرتب سازی را انجام می‌دهد.

تصویر چهارم
 

 

دستور Offset یعنی فاصله از ابتدا، نقطه شروع برای بازیابی اطلاعات را مشخص می‌کند. دستور Fetch به تعدادی که مشخص می‌کنیم سطرهای جدول را نمایش می‌دهد. درمثال زیر دستور Offset از 5 سطر اول چشم پوشی می‌کند و سطر 5 به بعد را نمایش می‌دهد و دستور Fetch تنها 4 سطر را نمایش می‌دهد.

تصویر پنجم

 

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده
 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

380,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید