آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch


آموزش دستور order by در sql server به همراه دستورات Offset و Fetch
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش مرتب سازی به کمک OrderBy و معرفی دستورات Offset و Fetch:

در این جلسه می‌خواهیم مبحث مرتب‌ سازی را در select توضیح دهیم. یکی از مباحثی که بسیار کاربردی است و اگر اشتباه کنیم در روش استفاده آن حتما کارایی برنامه را پایین می‌آورد. مثلا مرتب سازی براساس نام یا نام خانوادگی یا معدل یا براساس خریدی که از سایت یا اپلیکیشن انجام شده است. اگر تعداد رکوردها زیاد باشد این مرتب سازی قطعا خیلی زمان بر است. اگر قرار است فیلتر خاصی را انجام دهیم و تعداد سطرها کم شوند بر اثر فیلترینگ حتما مرتب سازی را در انتها انجام دهید. البته عملا sql server همین کار را انجام می‌دهد. با دستور Order by می‌توانیم عمل مرتب سازی را انجام دهیم. 

 

برای درک بهتر عملکرد این دستور به مثال‌های زیر توجه کنید:
در این مثال  جدول People را بر اساس نام مرتب می‌کند.

تصویر اول

 


اگر از کلمه Desc استفاده کنیم به صورت نزولی مرتب می‌کند و اگر از Asc استفاده کنید به صورت صعودی مرتب می‌کند، که به صورت پیش فرض صعودی مرتب می‌کند.

تصویر دوم

 


در این مثال ابتدا براساس فامیلی مرتب می‌کند و اگر نام خانودگی‌ها یکسان بودند براساس نامشان مرتب می‌کند.

تصویر سوم

 

شاید گاهی نیاز داشته باشیم براساس طول رشته مرتب کنیم. که برای اینکار از تابع LEN به صورت زیر استفاده می‌کنیم: براساس طول فیلد نام مرتب سازی را انجام می‌دهد.

تصویر چهارم
 

 

دستور Offset یعنی فاصله از ابتدا، نقطه شروع برای بازیابی اطلاعات را مشخص می‌کند. دستور Fetch به تعدادی که مشخص می‌کنیم سطرهای جدول را نمایش می‌دهد. درمثال زیر دستور Offset از 5 سطر اول چشم پوشی می‌کند و سطر 5 به بعد را نمایش می‌دهد و دستور Fetch تنها 4 سطر را نمایش می‌دهد.

تصویر پنجم

 

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده
 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.


مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

540,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی

مهدی عباسی


درباره مدرس :

مهدی عباسی هستم، مسلط به حداقل ۲۰ زبان مطرح برنامه نویسی به صورت پیشرفته، مدیر عامل شرکت آریا نرم افزار و بنیانگذار آکادمی آنلاین درسمن، مسلط به تدریس دروس تخصصی کاردانی و کارشناسی کامپیوتر، پایگاه داده ... ده ها، برنامه نویسی پیشرفته، مبانی برنامه نویسی، مباحث ویژه طراحی وب و ....بیشتر بدانید