معرفی و مقایسه سیستم فایلینگ و سیستم مدیریت پایگاه داده


معرفی و مقایسه سیستم فایلینگ و سیستم مدیریت پایگاه داده
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

معرفی و مقایسه سیستم فایلینگ و سیستم مدیریت پایگاه داده:


در سیستم‌های اولیه فقط محاسبات ارزشمند بود، اما بعد از مدتی نگهداری داده‌ها ارزشش خیلی بیشتر از محاسبات شد و همه متوجه شدند که با هر وسیله‌ای می‌شود محاسبات را انجام داد اما نگهداری داده‌هاست که ارزشمند است.  نگهداری داده‌ها یعنی اینکه بتوانیم داده های فعلی خود را ذخیره کنیم تا در یک روز و زمان خاص آن را بازیابی کنیم و مبحثی به نام ذخیره و بازیابی اطلاعات به وجود آمد که بعدها متوجه شدند بازیابی اطلاعات واقعا ارزشمندتر می‌باشد. در واقع نگهداری به نیت بازیابی اطلاعات بود. در گذشته داده‌ها را به کمک سیستم‌های فایلینگ ذخیره می‌کردند. مانند اینکه تصاویر و فایل‌های صوتی را ذخیره می‌کنیم. این سیستم فایلینگ در تمام سیستم عامل‌ها کمک می‌دهد تا بتوانیم داده‌های خود را ذخیره کنیم. در گذشته وقتی اطلاعات موجودیت‌ها را ذخیره می‌کردند مستقیما مدیر فایل، داده‌هایی را که حاوی اطلاعات موجودیت‌ها بود را دریافت و در یک فایل ذخیره می‌کرد.


موجودیت هر پدیده، شی یا شخص  را موجودیت می‌گویند. یک انسان در هر سیستمی یک موجودیت است مثل دانشجو، استاد، مسافر، مشتری این یک موجودیت است اطلاعات این موجودیت مثل نام، نام خانوادگی، آدرس، تلفن، کد ملی، شماره شناسنامه و ... می‌باشد که در سیستم فایلینگ با هزینه کم و راحت داده‌ها را ذخیره می‌کردند. اما مشکلاتی در سیستم های فایلینگ وجود داشت. در سیستم‌های فایلینگ ناسازگاری و تداخل اطلاعات، عدم دسترسی همزمان کاربران وجود داشت. 


سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS): 
سیستم مدیریت پایگاه داده نرم افزاری است که مجموعه داده‌های مرتبط را مدیریت می‌کند. برای ذخیره و بازیابی اطلاعات کاربران به طور موثر در صورت نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اقدامات امنیتی مناسبی را برای محافظت از داده‌ها در برابر دسترسی غیر مجاز فراهم می‌کند.


معروف‌ترین سیستم‌های مدیریت پایگاه داده‌ها:

  • Oracle
  • Sql Server
  • PostgreSql
  • SQLite
  • MongoDB

 

DBMS File System
نرم افزاری برای مدیریت پایگاه داده می‌باشد. فایل‌ها را در یک حافظه ذخیره سازی در سیستم مدیریت و سازماندهی می‌کند. 
داده اضافی ندارد. داده‌های اضافی می‌تواند در یک سیستم فایل وجود داشته باشد.  
در صورت از دست رفتن داده‌ها امکان  پشتیبان گیری و بازیابی وجود دارد. عدم پشتیبان گیری
سازگاری داده‌ها عدم سازگاری داده‌ها  
پیچیدگی بیشتری دارد. پیچیدگی کمتری دارد. 
امنیت بیشتری دارد. امنیت کمتری دارد.

 
 
امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید. 
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده
 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

380,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید