ساخت Schema در SQL Server 2019


ساخت Schema در  SQL Server 2019
برای خرید این درس نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

آموزش ساخت Schema در SQL Server 2019:


در این جلسه می‌خواهیم به معرفی اسکیما (Schema) بپردازیم. تا این جلسه از آموزش توانسته‌ایم دیتابیس و جداول درون آن را هم ایجاد کنیم. اسکیما یک مجموعه از اشیاء پایگاه داده است. مثل مجموعه‌ایی از جداول، ویوها، توابع و ... . می‌توانیم این موارد را به کمک اسکیماها دسته بندی کنیم. وقتی پایگاه داده را طراحی می‌کنیم،در واقع پایگاه داده را می‌سازیم اگر به عنوان کاربر در نظر بگیریم ما مالک این ساختار هستیم و شاید بخواهیم دسته بندی کنیم مثلا به تعدادی از جداول یک سطح دسترسی بدهیم و به جداول دیگر یک سطح دسترسی دیگر بدهیم، در واقع یکی از کاربردهای اکسیما مدیرت سطح دسترسی کاربران به اشیاء موجود در اسکیما می‌باشد ومی‌توانیم جداول را مجزا کنیم تا در صورت نیاز کنترل بیشتری روی جداول یا اشیاء داشته باشیم. به صورت پیش فرض در دیتابیسی که ایجاد می‌شود سیستم، جداول را داخل اسکیما dbo قرار می‌دهد. اما ما می‌توانیم این را تغییر دهیم و یا اینکه در زمانی که جدول را ایجاد می‌کنیم یک اسکیما طراحی کنیم. در این جلسه می‌خواهیم فقط اسکیماها را معرفی کنیم و یاد بگیرید که چگونه اسکیماهای خود را ایجاد کنید. 

 

برای ایجاد اسکیما جدید می‌توانیم روی Schema کلیک راست و گزینه New Schema را انتخاب می‌کنیم:

تصویر 1

 
و در قسمت Schema name نام اسکیما خود را مشخص می‌کنیم:

تصویر دوم

 

می‌توانیم در قسمت Schema، اسکمای جدیدی را که ایجاد کرده‌ایم، مشاهده کنیم:

تصویر سوم

 

برای تغییر اسکیما dbo به اسکیمایی که ایجاد کرده‌ایم از روش اسکریپت نویسی به صورت زیر استفاده می‌کنیم:

تصویر 4 

 

و بالعکس دوباره به اسکیما dbo تغییر دهیم:

تصویر پنجم

 

امیدواریم که این آموزش، برای شما دوستان درسمنی عزیز مفید باشد، درصورت سوال و یا مشکل می‌توانید به انجمن پرسش و پاسخ مراجعه کنید. پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.
امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

انجمن متخصصان پایگاه داده


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد .
برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.

مشخصات دوره


مدرس دوره : مهدی عباسی
تعداد جلسات 71 جلسه
مدت زمان 1626 دقیقه
حجم دوره 5/57 گیگابایت
سطح مهارت مقدماتی تا پیشرفته
وضعیت دوره پایان یافته
: میانگین امتیاز

380,000تومان
برای دسترسی به این دوره وارد یا عضو شوید.
مهدی عباسی
مهدی عباسی

درباره مدرس :

مدیر‌ عامل‌ شرکت آریا‌ نرم‌‌ افزار دارنده مدرک کارشناسی‌ ارشد مهندسی کامپیوتر 12‌ سال سابقه تدریس دروس کامپیوتر را در دانشگاههای دولتی، آزاد، پیام‌نور ملایر، شهیدشمسی‌پور تهران و تدریس برنامه‌نویسی در ... ر انیستیتو ایزایران، مجتمع فنی و موسسه راه‌آینده تهران دارا میباشد و تا به حال راهنمایی انجمنهای علمی دانشگاه و صدها پروژه دانشجویی را برعهده داشته است. تخصص اصلی: با داشتن گواهی‌نامه‌های معتبر تدریس از انیستیتو‌ ایزایران، راه آینده‌تهران و سازمان‌فنی‌حرفه‌ای، تدریس و آموزش‌ دروس کامپیوتر، ‌برنامه‌نویسی کامپیوتر و کلاسهای کنکور کارشناسی و کارشناسی‌ارشد میباشد.همچنین تجربه داوری و نظارت مسابقات برنامه‌نویسی کشوری‌ACM را در سالهای متعدد داشته و تیم مورد رهبری ایشان در 3سال متوالی مقام اول مسابقات کشوری را از آن خود کرده است.ایشان مقالاتی در زمینه شبکه‌های کامپیوتری، تکنیک‌های وزارت دفاع و ... به ثبت رسانده و مشاور و کارشناس در طراحی و برنامه نویسی بیش از 50‌برنامه کاربردی تحت وب و ویندوز و موبایل میباشد. افتخارات دیگر:کسب مقام دوم ایده‌های برتر در مسابقات استارت‌آپ و بکند کشوری را نام برد.بیشتر بدانید